Spożycie alkoholu, a ryzyko osteoporozy | Kruche Kości

Porada żywieniowa

Alkohol

Ogólna wskazówka

Obraz różnych rodzajów napojów alkoholowych
Jednostka alkoholu odpowiada 10 ml (około 8 g) czystego etanolu, aktywnego składnika chemicznego napojów alkoholowych. Nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko osteoporozy i złamań1-3.

Więcej informacji o alkoholu

Ludzie dopingujący z kuflami alkoholu

Ukryte kalorie

Jeśli pilnujesz wagi, pamiętaj, że napoje alkoholowe (i niealkoholowe) są pełne kalorii, które mogą szybko się skumulować1.

Obraz napoju alkoholowego

Bezalkoholowe koktajle

Alternatywą dla napojów alkoholowych są bezalkoholowe koktajle: dużo zabawy podczas przygotowywania i picia oraz lepszy wpływ na zdrowie.

Obraz serwowanego alkoholu

Wielkości napojów w domu

Następnym razem, kiedy w zaciszu domowym będziesz nalewać sobie kieliszek wina lub innego alkoholu, przyjrzyj się wielkości porcji. Jak wygląda ona w porównaniu ze standardową wielkością napoju? Zazwyczaj okazuje się, że jest dużo większa1.

Bardziej szczegółowo

Nie sugerujemy całkowitego rzucenia picia. Zalecamy jednak picie umiarkowanych ilości alkoholu. Oznacza to 17 standardowych drinków w tygodniu w przypadku mężczyzn i 11 w przypadku kobiet, przy czym w tygodniu powinny być dwa lub trzy wieczory „bezalkoholowe”1. Nadmierne picie ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie wielu narządów i układów, przy czym można go łatwo uniknąć, zmieniając swoje nawyki3.
Źródła:
  1. Paula Mee. Eat Well for Bone Health. 2016.
  2. Tucker KL, i wsp. Am J Clin Nutr. 2009;89:1188–96.
  3. http://betterbones.kingston.gov.uk/be-healthy/alcohol-and-bone-health; pobrano: lipiec 2018 r.

Wróć