Test kości dla Zofii | Studium przypadku osteoporozy | Kruche Kości  

Zofia, 70 lat
„Zawsze interesowałam się genealogią. Teraz, kiedy przeczytałam, że osteoporoza jest często dziedziczna, moje badania stały się bardziej ukierunkowane.”
Przeczytaj całą historię

Jak to się zaczęło?
Zawsze wiedziałam o osteoporozie.
U mojej matki rozpoznano ją po 60. roku życia, a moja babcia ze strony ojca miała wdowi garb, więc znałam tę chorobę od zawsze. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że może ona dotyczyć też mnie do momentu, kiedy przyjaciółka zasugerowała mi, abym wykonała jednominutowe badanie kości na stronie kruchekosci.pl.
Do momentu, kiedy wykonałam ten test, nie sądziłam, że jestem zagrożona. Pokazałam moje wyniki lekarzowi, który od razu zasugerował badanie densytometryczne.
To bardzo proste badanie: wystarczy leżeć nieruchomo przez kilka minut. Jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a wyniki otrzymałam bardzo szybko.
Co zmieniłam?
Byłam bardzo zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że mam osteoporozę. Martwiłam się o to, jak diagnoza wpłynie na moje życie.
Zawsze wiedziałam, że mój styl życia nie był zdrowy, ale nie miałam motywacji, aby to zmienić. Nie lubię gotować tylko dla siebie, więc korzystam z posiłków gotowych i zawsze jeżdżę samochodem, nawet jeśli znalezienie miejsca parkingowego trwa dłużej niż przejście całej odległości.
Poza lekami mój lekarz zalecił mi pewne istotne zmiany. Zmodyfikował dietę tak, aby miała korzystny wpływ na kości. Jem więcej owoców, warzyw oraz przyjmuję suplementy witaminy D. Zaczęłam też regularnie ćwiczyć, co nie było takie trudne, jak się obawiałam. Raz w tygodniu chodzę na zajęcia tai chi z doświadczonym trenerem i jestem zdziwiona, ile radości mi to sprawia. Wykonuję też ćwiczenia, które znalazłam na stronie kruchekosci.pl.
Poleciłam badanie w kierunku osteoporozy innym członkom mojej rodziny.
Na czym polegała pomoc?
Jem zdrowiej niż wcześniej. Prowadzę też bardziej intensywne życie towarzyskie. Gotuję zdrowe posiłki nie tylko dla siebie, ale i dla grupy znajomych. Resztki zamrażam na inny dzień, kiedy jem sama.

Jak czuję się teraz?
Czuję się zdrowsza niż przed rozpoznaniem choroby. Szybka ankieta pomogła mi, więc teraz polecam ją wszystkim znajomym i rodzinie!

Osteoporoza

Co dalej?

Teraz, kiedy zdecydowałeś/aś się pójść do lekarza, jak powinieneś/powinnaś się przygotować? O co powinieneś/powinnaś zapytać w trakcie wizyty? Jakiej kontroli potrzebujesz?
Dowiedz się więcej
Historie

Przeczytaj więcej historii

Helena, 66 lat

„Aby móc troszczyć się o tych, których kocham, muszę zadbać o siebie.”

Małgorzata, 77 lat

„Jestem pełna energii i chcę pozostać aktywna, bez względu na wiek!”

Zbigniew, 69 lat

„Może i mam stare kości, ale moje serce jest nadal młode!”

Dorota, 79 lat

„Muszę pozostać aktywna, aby nadążyć za moimi wnukami.”

Zofia, 70 lat

„Przyjaciółka zasugerowała mi wykonanie testu – dzięki temu moje życie zmieniło się na lepsze!”

Alicja, 60 lat

„Zawsze troszczyłam się o innych. Nie chcę być teraz dla nich obciążeniem.”