Stan kości Zbigniewa | Studium przypadku osteoporozy | Kruche Kości

Zbigniew, 69 lat
„Słyszałem, że nawet drobne urazy w starszym wieku mogą mieć ogromne konsekwencje. I dlatego zaczynam działać już teraz.”
Przeczytaj całą historię

Jak to się zaczęło?
U mnie zaczęło się od zwykłego upadku z roweru. Nic poważnego, ale wystarczyło, abym znalazł się w szpitalu ze złamanym nadgarstkiem. Rok później złamałem nogę w kostce, kiedy nie trafiłem w szczebel drabiny. Radiolog zauważył na prześwietleniu coś dziwnego i zasugerował badanie densytometryczne. Wyniki były jednoznaczne: osteoporoza.
Gdybym miał się kierować czynnikami ryzyka, nie jestem zagrożony tą chorobą. Nie palę, nie jem ciężkostrawnych posiłków, nie mam osteoporozy w wywiadzie rodzinnym i jestem mężczyzną.
Mówi się, że osteoporoza to choroba starszych kobiet, ale najwyraźniej tak nie jest! W rzeczywistości choroba ta występuje u jednej na trzy kobiety oraz u jednego na pięciu mężczyzn po 70. roku życia1,2.
Co zmieniłem?
Mimo że mam osteoporozę i jestem na emeryturze, nadal pozostaję młody duchem. Postanowiłem jednak wprowadzić pewne zmiany, aby zapobiec urazom i zmniejszyć prawdopodobieństwo złamań.
Jeżdżę teraz na relaksujące przejażdżki rowerowe z kilkoma przyjaciółmi, zamiast pędzić na mojej kolarzówce, zmniejszając w ten sposób ryzyko upadku. Wykonuję także ćwiczenia ze strony kruchekosci.pl
Przed rozmową z lekarzem wyszukałem informacje na temat dostępnych opcji leczenia. Mój lekarz twierdzi, że w dłuższej perspektywie zdrowie moich kości powinno ulec poprawie po długoterminowym leczeniu.
Na czym polegała pomoc?
Od momentu rozpoznania choroby lepiej znam swoje granice, ale nie chcę, aby uniemożliwiały mi one robienie czegoś, czego naprawdę chcę.

Jak czuję się teraz?
Jak czuję się teraz? Szczerze mówiąc, odczuwam sprzeczne emocje.
Uwielbiam to, że nadal widuję moich przyjaciół i poznałem wielu nowych. Cieszę się życiem i wszystkim, co oferuje. Ale obawiam się upadku i mam poczucie, że stałem się znacznie ostrożniejszy niż kiedyś.

Przewodnik dotyczący aktywności fizycznej

Bądź aktywny/a. Bądź niezależny/a.

Możesz się ruszać na 100 i 1 sposobów! Znajdź aktywność fizyczną pasującą do Twojego stylu życia.
Zacznij się ruszać!
Historie

Przeczytaj więcej historii

Dorota, 79 lat

„Muszę pozostać aktywna, aby nadążyć za moimi wnukami.”

Zofia, 70 lat

„Przyjaciółka zasugerowała mi wykonanie testu – dzięki temu moje życie zmieniło się na lepsze!”

Alicja, 60 lat

„Zawsze troszczyłam się o innych. Nie chcę być teraz dla nich obciążeniem.”

Helena, 66 lat

„Aby móc troszczyć się o tych, których kocham, muszę zadbać o siebie.”

Małgorzata, 77 lat

„Jestem pełna energii i chcę pozostać aktywna, bez względu na wiek!”

Zbigniew, 69 lat

„Może i mam stare kości, ale moje serce jest nadal młode!”

Maria, 76 lat

„Czuję się spokojniejsza, wiedząc, dlaczego nie mogę już sięgnąć do górnej półki!”